vineri, 16 mai 2014

Regata continua. Navele noastre, Mircea si Adornate, mai au putin si se intorc acasa


Regata Marilor Veliere din Marea Neagra este pe ultima suta.

Astazi, cele 14 frumoase si faimoase nave cu vele aflate in competitie sunt in Rusia, in Portul Soci. Pana pe 18 mai cand se va da startul celei de-a doua curse: Soci – Constanta.

La bordul velierului ADORNATE este fotograful Cristian Vasile. Iata ce se intampla in timpul competitiei:



Hai, bricule Mircea! Nu te lasa, Adornate!

Au mai ramas 7 zile si restul ore, minute, secunde pana pe 24 mai cand vor ajunge in Portul Constanta alaturi de celelalte veliere, printre care si cel mai mare din lume: Sedov, din Rusia. 


Aici, pentru 4 zile, ochisorul fiecarui doritor, iubitor, visator de nave cu vele le va putea admira, fiind posibila si vizitarea acestora, in mod gratuit. Iar festivităţile organizate in Portul din Constanta ce prilejuiesc finalul competitiei, se anunta cu totul si cu totul speciale.

Cine vine?? :)

joi, 15 mai 2014

Are un Volkswagen Beetle!! Este un presedinte "sarac", dar un om bogat/implinit/fericit :)


Preşedintele Uruguayului, Jose Mujica, a declarat că întreaga sa avere nu este nimic mai mult decât un Volkswagen Beetle din 1987.

Şi din ce imi dau seama, citind una, alta, nici nu işi doreşte mai mult. Il cam înteleg, iar cei care mă cunosc ştiu şi de unde vine întelegerea mea.

Adeseori i se spune “cel mai sărac” preşedinte din lume. Dar nu s-a gandit nimeni că poate este, că poate se simte CEL MAI BOGAT?

Intr-un interviu acordat jurnalistei Christiane Amanpour de la CNN, Mujica declara: "Nu sunt un preşedinte sărac. Săraci sunt oamenii care au nevoie de multe - Seneca a spus acest lucru. Eu sunt un preşedinte auster.”

Imi place de fostul membru al guerrillei marxiste: conduce un Volkswagen Beetle din 1987 (averea sa, după cum vă spuneam), îşi donează 97% din salariu, a refuzat să locuiască în palatul prezidenţial în schimbul propriei, o locuinţă modestă din Montevideo, unde vinde flori împreună cu soţia sa. Da, soţia lui are o "afacere", cu flori :)

Pare să fie condus de principiul: “trăieşte asemenea majorităţii, pentru că majoritatea poporului a fost cea care te-a votat”.

Frumos principiul, dar imi rezerv dreptul de a fi sceptică, căci traiul în opulenţă, nevoia de "multe", aduce cică fericirea multora de la noi, fie ei preşedinţi, CEO-işti, oameni cu afaceri prospere sau oameni cu prinţipii. In fine…

Revin la cel mai bogat om al Uruguayului.

El este preşedintele ţării care în decembrie 2003 a devenit prima ţară unde s-a legalizat producţia şi vânzarea canabisului. Bineînţeles, o decizie lăudată, dar şi criticată în lumea întreagă.

De asemenea, este preşedintele care şi-a câştigat "simpatia" gigantului american Philip Morris, cel din urmă dând Uruguayul în judecată din cauza legilor împotriva fumatului.

Aşa fac foştii fumători, luptă înzecit mai mult împotriva fumatului sau cel puţin a diminuării acestuia ;)

Cât despre cei 14 ani petrecuţi în închisoare, o perioadă chiar în regim solitar, preşedintele cel mai bogat spune: "Şi probabil nu există nimic mai rău decât singurătatea după moarte. Suntem fiinţe gregare. Avem nevoie de societate pentru a trăi. Nu ne salvăm niciodată de unii singuri, de fiecare dată ne salvăm împreună cu alţii. Sunt aspecte elementare ale vieţii. Dar sunt lucruri pe care prea des le uităm".


(surse:

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/southamerica/uruguay/7805405/Uruguay-presidents-entire-assets-a-VW-Beetle.html

http://www.mediafax.ro/externe/cel-mai-sarac-presedinte-din-lume-isi-doneaza-97-la-suta-din-salariu-si-locuieste-intr-o-casa-modesta-nu-am-nevoie-de-multe-pentru-a-trai-video-12625844)

miercuri, 14 mai 2014

Cunoasterea vine subtil, din interior :)


Video-ul acesta este pentru mine mult mai graitor decat 1001 cuvinte.
Eu am zambit. Sper sa va aduca si voua zambetul pe fata sau sa vi-l dubleze, tripleze, dupa caz, dupa dispozitie :)




marți, 13 mai 2014

Mai avem mesteri, dar nu pot contrui pana n-o "omoram pe Ana"



Sarbatoarea bujorului este organizata in fiecare primavara in localitatea Plenita din judetul Dolj.
“Pentru ca…de ce?” Pentru ca aici sunt 60 ha de padure cu bujori, specie ocrotita intr-o arie protejata, de interes national, inca din anul 2000.


Cineva, anume un domn silvicultor cu suflet mare si cu respect fata de natura (mai sunt inca astfel de oameni sau mai erau, caci dumnealui a iesit la pensie), pe numele dansului, Alchiu Caraghiaur, a fost cel care a contribuit la extinderea ariei protejate la 60 de hectare.


Pana aici, jos palaria!


Dar cum sarbatoresc, in sensul de cum cinstesc meltenii, pardon, locuitorii din Plenita si imprejurimi, aceasta minunata zona a Romaniei? Sau, mai direct spus si scris, cum o distrug an de an, mai ales in ultimii ani, mai rau decat ar face o cireada de animale?


Urmeaza infos din categoria: ce unii se caznesc sa construiasca in ani, altii (multi la numar si...cum i-a lasat Dzeu) calca in picioare in cateva ore.


Da, de cativa ani, oamenii intind mese printre flori, pregatesc gratarele si incing horele, desi sunt intr-o zona asa-zis protejata. Iar in weekendul trecut au fost peste 10.000 de oameni, care au mancat, baut, dansat pe langa si peste frumosii bujori, iar la plecarea spre casutelor lor au smuls o amintire din padure, vorba aceea: “are balta peste”. Si uite asa o specie rara de bujori este calcata in picioare sau smulsa degeaba din locul unde ii prieste cel mai bine.


Ce fac / au facut cei care trebuie sa ingrijeasca aceasta zona? Teoretic, au facut ce scrie la carte: au montat in saptamana inaintea evenimentului in Padurea Bujorului placute care ii avertizau pe trecatori sa nu rupa florile. Practic, nu au facut NIMIC.


Iar ceea ce a declarant edilul comunei, dl Mihai Calafeteanu, ma lasa cu un gust amar si fara prea multe cuvinte ortodoxe: "Oamenii care vin la aceasta sarbatoare vin si mai iau si cate un bujor. Dar au ramas destui bujori, ca sunt 60 de hectare. Sunt indicatoare ca nu au voie sa rupi florile, dar ce sa-i faci, asta e cetateanul roman... Oricum, prin ruperea bujorului semintele lui se raspandesc si bujorul se inmulteste." (sursa: www.gandul.info)


Cum ce sa-i faci cetateanului roman sau de orice nationalitate o fi, dle Primar???!!! Aplica-i amenda pentru distrugerea florei din aria protejata cuprinsa intre 6.000 si 12.000 lei, sa vezi apoi daca o sa mai fie asa un iubitor de bujori!!! Si astfel lasa natura sa-si faca treaba in ceea ce priveste inmultirea acestei specii, caci e mai desteapta fata de specia noastra umana. Nu rupe, nu smulge si nu calca in picioare!


Rusinica!

duminică, 11 mai 2014

Pozitia mea intr-un clasament! Pe blogalinitiative.ro

Cele mai „tari” 14 nave cu vele (im)panzesc Marea Neagra! Ajung si-n Portul Constanta!!


Siii...ma lansez inr-o noua provocare care imi va face placere, chiar daca exista posibilitatea sa nu ajung pana in punctul final al „misiunii”, adica la mare si pe mare.

De fiecare data cand am ocazia (tv sau lumea reala) ma zgaiesc cu atata bucurie in suflet la barcute sau veliere sau yachturi sau oricum s-ar numi ambarcatiunile cu pricina si imi spun, aproape de fiecare data: las’ ca o sa navighez eu odata si odata sau cel putin ma va bate vantul si ma va saruta soarele pe punte. Cum am lansat aceasta dorinta in Univers cu siguranta va fi indeplinita, chiar si cu acea intarziere de2 ani cu care sunt obisnuita. E posibil sa fi trecut acesti 2 ani, caci un vant il simt usor din fata. De sarutarile soarelui, nici nu mai vorbesc (vedem rar soarele in ultima perioada, dar eu ii simt sarutul mereu, hihi).

Na,  astea fiind spuse, fiti atenti ce-am aflat acum cateva minute de pe www.blogalinitiative.ro. Incepand sa citesc articolul am avut senzatia ca am nimerit intr-o poveste cu barci, panze, ape, marinari si cadeti.

Dar nu e o poveste, este vorba despre Regata Marilor Veliere din Marea Neagra, o competitie cu nave cu panze organizata pentru prima data in Marea Neagra. Zeci de veliere vor lua parte la acest concurs grozav, iar in fiecare port unde isi vor arunca ancora va fi un festival pe cinste, important atat pentru marinari, cat si pentru localnici, pentru ca accesul pe fiecare dintre nave este gratuit pentru orice persoana.  

Nave din clasele A, B, C si D, 14 in total, reprezentand 8 tari, printre care si Romania cu velierele Adornate (cel mai mare velier civil romanesc) si Mircea, precum și Sedov din Rusia, cel mai mare velier din lume, au plecat pe 30 aprilie din Portul Varna (Bulgaria), in acest moment fiind in Portul Novorossiysk din Rusia, iar peste 12 zile, 7 ore si 45 minute vor incheia competitia in Portul Constanta unde Romania va organiza festivitatile prilejuite de finalul concursului.

O prezentare intr-un video nu strica niciodata ochiului. Iat-o: https://www.youtube.com/watch?v=beCElW_x6Q4

Despre experienta traita la bordul velierului Adornate, mai bine de o zi si o noapte, la inceputul competitiei, au scris din si cu suflet colegii bloggeri, Cristian Florea si Vlad Dulea. Ia sa vedeti cum le-a fost. Eu nu ma mai satur sa ma uit la fotografii si sa incerc macar oleac’ sa simt ce-au simtit ei.

Pentru 3 zile si 3 nopti, in perioada 24 – 27 mai 2014, sau 4 zile nu tocmai pline, 1203 marinari si cadeti ai echipajelor celor 14 nave vor participa in Constanta la parada echipajelor, iar peste 300.000 de vizitatori sunt asteptati la bordul celor mai mari 14 nave cu vele din lume. Si va reamintesc: accesul la bord este gratuit pe oricare dintre „barcute”.

„Scopul principal al organizatorilor evenimentului este acela de a dezvolta si educa tinerii prin cursuri si activitati dedicate navigatului. Dincolo de frumusetea navelor inscrise in competitie si de zilele de sarbatoare din fiecare port in care acestea poposesc, Sail Training International pune la dispozitie locuri pentru cadeti. Altfel spus, daca vrei sa inveti despre viata de marinar, aceasta ar putea fi sansa ta. Poti urca la bordul unuia dintre veliere si poti petrece cateva zile alaturi de marinarii de-acolo”, se precizeaza pe site-ul evenimentului.

De ce am scris despre asta? In primul rand pentru a imparti si cu voi informatia, iar in al doilea rand pentru a spera ca prin scriitura mea pe blog voi fi aleasa de catre juriu drept blogger oficial al SCF Black Sea Tall Ships Regatta 2014, cu acces VIP, alaturi de ceilalti patru bloggeri oficiali, Cristian China-Birta (Chinezu), Vlad Dulea, Cristian Florea şi Cezar Dumitru (Imperator). Atat! de sincer :)

Asadar, peste 100.000 vizitatori au fost in prima zi in Portul Novorossiysk. Hai sa vedem cati ne vom strange in Portul nostru din Constanta. Peste 12 zile,7 ore si.... Ne vedem acolo?!


PS: Azi dimineata, pe pagina oficiala de FB - https://www.facebook.com/TallShipsConstanta, prima parte a postarii era:

"Azi suntem mandri de doua lucruri:

1. E oficial! Nava romaneasca ADORNATE a incheiat pe locul 1 prima cursa impotriva navelor de tip B.

2. Velierul romanesc Mircea a primit de la primarul orasului Novorossiysk premiul pentru nava cu cea mai buna contributie la activitatile sportive din cadrul competitiei."

joi, 8 mai 2014

Experimenteaza vindecarea – dincolo de orice ai citit, gandit sau visat despre asta

„Daca esti norocos, vindecarea ta va veni in forma pe care ai anticipat-o. Daca esti intr-adevar norocos, vindecarea ta va veni intr-o forma pe care nici n-ai visat-o, aceea pe care Universul a gandit-o in mod specific pentru tine.” – dr. Eric Pearl, cel care a descoperit metoda Vindecarea Reconectiva®.

Fiecare dintre noi suntem nascuti cu abilitati de vindecare, de vindecatori. Dumnezeu s-a ingrijit de acest aspect. Este nevoie sa avem incredere in noi si in capacitatea noastra de a le putea „trezi”. Iar prin intermediul Vindecarii Reconective® si Reconectarii™ putem invata acest lucru.

Ce este Vindecarea Reconectiva®?
Metoda noua si revolutionara de a vindeca si de a fi vindecat, Vindecarea Reconectiva® este adesea o experienta care schimba viata, deoarece utilizeaza noi frecvente care permit vindecarea trupului, mintii si spiritului. Diferita de Reiki, Qi Gong, Vindecarea Pranica sau Johrei, Vindecarea Reconectiva® este dincolo de oricare tehnica, este mai mult de atat.

Cum se lucreaza in aceasta metoda?
Se lucreaza in sedinte individuale, de regula trei, acestea putandu-se repeta cam dupa un an. Asa cum explica dr. Eric Pearl in cartea „Reconectarea: Vindeca-i pe altii, vindeca-te pe tine”, ecuatia vindecarii are trei termeni: clientul/beneficiarul sedintei de vindecare, sursa frecventelor si practicianul.
Practicianul de Vindecare Reconectiva are, in cadrul sedintelor, rolul de catalizator, de transmitator al frecventelor reconective intre sursa acestora si client/pacient. Indepartarea interferentelor sau blocajelor persoanei respective/pacientului cu care lucreaza, este cel mai probabil lucru care se petrece.
Sarcina pe care o au practicienii este de a observa ce simt in timpul sedintei si de a fi catalizatorii vindecarii persoanei. Nu dirijeaza si nu indruma energiile, nu fac evaluare diagnostic, mai mult chiar este de preferat sa stie cat mai putin despre dezechilibrul cu care vine clientul.

Universul/Dumnezeu/Iubirea/Inteligenta universala stie cel mai bine ceea ce are nevoie clientul, mintea noastra dandu-si doar cu parerea.
La fel ca in orice metoda de vindecare alopata sau nealopata, nici in aceasta metoda nu se fac promisiuni sau garantii. Invitatia catre toata lumea este ca merita incercata, experimentata.

Ce este Reconectarea personala ?
Reconectarea personala este un process unic in viata, consta in doua sedinte diferite si are ca scop evolutia personala.
Reconectarea face sa revina si activeaza conexiunile dintre sistemul energetic al omului,  sistemul energetic universal  si reteaua care inconjoara Pamantul.
Aceasta permite schimbul de lumina si informatie, reconectarea spiralelor de AND si reintegrarea stringurilor.

Cum putem beneficia in Romania de aceasta metoda?
„Pentru mine cea mai mare bucurie este sa fiu un termen al ecuatiei vindecarii si sa impartasesc aceasta metoda oricaror persoane care aleg sa utilizeze frecventele reconective in propria cale de evolutie”, Andra Ivanov, practician de Vindecare Reconectiva si Reconectare din Romania.

Andra Ivanov este persoana care a contribuit la introducerea in Romania a acestei metode de vindecare  in calitate de cosponsor al Reconectarii™. Din anul 2007, Andra este practician de Vindecare Reconectiva® si Reconectare™ si practica exclusiv aceasta metoda de vindecare, la cabinetul din Bucuresti sau la distanta.
Mentor/Indrumator pentru practicieni si Asistent international (Teaching Assistant) din 2008, participa alaturi de dr. Eric Pearl si echipa acestuia la seminariile oferite de The Reconnection in intreaga lume.
“Lucrarea” pe care o iubeste cel mai mult este cea in cadrul claselor Copiii si Reconectarea (Reconnective Kids), clase pe care le sustine atat in Bucuresti, cat si in tara cu mult drag.

“Copiii sunt uimiti de toate; ei vad lumea ca pe o aventura noua, in fiecare zi. Intrucat nu cunosc contextul nostrum  limitat, in care asezam lucrurile, copiii nu sunt orbiti de nimic din ceea ce vad. Fara a fi fost invatati ce este frica, ei nu se restrictioneaza cu “trebuie”, “nu trebuie”, cu ritualuri obligatorii sau seriozitate. Totul face parte din universal minunat pe care au venit sa-l locuiasca”, dr. Eric Pearl - „Reconectarea: Vindeca-i pe altii, Vindeca-te pe tine”.

Anul acesta, pe 12 octombrie 2013, la editia de toamna a Festivalului Body Mind Spirit, Andra Ivanov va invita si va asteapta cu drag sa intrati in contact cu metoda.

Pe parcursul intalnirii:
-       veti fi informati despre felul cum functioneaza aceasta metoda de vindecare simpla si perfect potrivita transformarilor prin care trecem cu totii in aceasta perioada.
-       veti vedea efectiv cum lucreaza frecventele reconective prin demonstratia care va avea loc.
-       veti afla cum puteti beneficia si dvs de aceasta metoda, cum puteti ajuta pe altii si cum puteti deveni practicieni.
Prezentarea va avea un caracter interactiv si se va derula si in functie de intrebarile celor prezenti.

In Romania metoda este prezenta inca din anul 2007 cand Eric Pearl si echipa The Reconnection au inceput seria seminariilor de la Bucuresti, continuate apoi in 2008 si 2010. Peste 400 de romani au participat la seminariile sale, devenind practicieni atestati de Vindecare Reconectiva si de Reconectare (www.reconectarea.com).

Pentru mai multe detalii se pot accesa:

(articol publicat in revista Body Mind Spirit, octombrie 2013)

duminică, 4 mai 2014

Din categoria: "Oameni cu care am colaborat cu mare drag si pentru care am scris cu si mai mare drag"


Lomografia pe gustul tuturor (http://nationalphotographic.ro/lomografia-pe-gustul-tuturor.html)

Care este povestea?
Totul a pornit de la doi studenti vienezi care, la inceputul anilor ’90, descopereau aparatul foto rusesc Lomo LC-A creat de LOMO PLC din Sankt Petersburg si au fost fermecati de imaginile unice, pline de culoare și uneori neclare pe care aparatul le producea.

Si au ideea de a lansa un stil nou de fotografie artistica experimentala, bazata pe imagini pentru care se foloseste mai putina tehnica, cu fotografii care pot fi facute din „poignet”, dar in stil clasic, pe film clasic. Ulterior, in 1992, a fost infiintata Lomographic Society International.

Noul stil de fotografiere s-a raspandit rapid, a fost placut, iar aparatul rusesc a inceput sa fie tot mai cerut de catre oameni. Si cum aparatul nu se distribuia la nivel mondial, ci numai pe teritoriul Rusiei, cei doi au plecat la Sankt Petersburg si au negociat distrubutia mondiala. Astfel, Lomography a semnat in 1995 acordul de distributie exclusiva cu LOMO PLC, devenind astfel unicul distribuitor al tuturor camerelor Lomo LC-A din afara Uniunii Sovietice.

“S-au stabilit Cele 10 reguli dupa care ne ghidam si azi, au avut loc o sumedenie de expozitii, congrese mondiale, party-uri si evenimente. S-au organizat proiecte si colaborari nemaivazute si s-au pus bazele lomography.com ca punct central de comunicare; s-au dezvoltat noi produse, filme si accesorii – toate acestea in timp ce se deschideau Gallery Stores marca Lomography in metropole din intreaga lume.[…]
Astazi e o organizatie globala, activa in zona experimentarii vizuale, o combinatie ghidusa de lo- si hi-tech, aflata la intersectia dintre o institutie culturala si o companie axata pe arta foto si pe design.” – sta scris pe site-ul www.lomography.ro unde se gasesc informatii destule (chiar daca mai are nevoie pe ici pe colo de niscai actualizari).

Sa aruncam un ochi asupra noilor camere Lomo
Lomo LC-A +, Diana F +, Spinner 360 °, Sprocket Rocket, Actionsampler, Pop-9, Oktomat, Fisheye, Fisheye2, Colorsplash, Colorsplash Flash, SuperSampler, sunt modele actuale comercializate de Lomographische AG.

Si acum partea interesanta sau de marketing sau cum doriti sa o numim legata de versiunile noi de aparate: La Sardina – o linie de camere cu un unghi larg inspirate de conservele de sardine de epoca, LomoKino – o cameră de 35mm film analogic si Konstruktor – un SLR prezent sub forma unui kit complet care iti permite sa il construiesti singur – sunt noile versiuni.
Compania revinde si din stocul rusesc de camere si, de asemenea, produce si vinde mai multe tipuri de filme.

Cele mai multe camere lomografice pretind ca produc efecte fotografice, cum ar fi “culori suprasaturate (care nu pot fi realizate cu lentile lo-fi), distorsiuni optice extreme, subiecte de culoarea curcubeului, expunere off-kilter, estompare si metode alternative de prelucrare a filmului (evident disponibile la orice aparat cu film), toate aceste lucruri considerate, de obicei, rele in fotografie.

De exemplu, camera foto Lomography Fisheye dispune de un obiectiv cu un unghi larg si face fotografii distorsionate tip fisheye. In 2005, productia originalului Lomo LC-A a fost intrerupta, acesta fiind inlocuit in 2006 cu Lomo LC-A +. Noua camera era facuta in China, dar cu obiectivul initial, rusesc, fabricat de LOMO PLC. Dar din 2007 totul se face in China.

WOW zicem noi si multi, multi altii care raman incantati de forma camerelor, de ingenioasa idee de a ansambla una si de a vedea si a intelege componentele, de faptul ca ti le poti personaliza lipind diverse benzi, de diferite culori, deci poti fi cool tot timpul, caci arata altfel decat in acelasi fel. Marketing sau nu, pare-se ca are priza la o anumita gasca de oameni.

Ce-i remarcabil la o lomografie?
Similar conceptului celor de la Eastman Kodak: “Momentul Kodak”, filozofia din spatele Lomography este rezumata in motto-ul: “Nu gandi, Doar Fotografiaza.” (Don’t Think, Just Shoot!) Acest motto este insotit de regulile de aur „Cele zece” care incurajeaza spontaneitatea, unghiurile ciudate, facand fotografii oriunde, minimizand in acelasi timp considerentele de natura tehnica. Camerele tipice Lomography sunt in mod expres construite pentru o fidelitate scazuta si pentru a fi sigur ca mecanica lor nu este prea tehnica. Unele camere fac uz de mai multe lentile sau de culoarea curcubeului intermitent sau prezinta distorsiuni optice extreme si chiar „scurgeri de lumina.” Combinatia acestor factori, plus o doza sanatoasa de imprevizibil fac ca fiecare lomografie sa fie unica. Lomography adopta elementul-surpriza pe care numai fotografia analog il poate oferi.

Acum sa va dam si “decalogul” Lomography despre care tot am pomenit:
  1. Ia aparatul cu tine oriunde ai merge.
  2. Foloseste-l oricand – fie noapte, fie zi.
  3. Lomography nu e un intrus in viata ta, ci o parte din ea.
  4. Incerca fotografia de la nivelul soldului.
  5. Ataca obiectele dorintelor tale Lomografice cat mai aproape cu putinta.
  6. Nu gandi! (William Firebrace)
  7. Fii rapid!
  8. Nu trebuie sa stii dinainte ce ai prins pe film.
  9. Nici dupa.
  10. Nu te preocupa de reguli.

Noi intelegem de aici ca lomografia inseamna libertatea de a poza fara constrangeri tehnice, fara reguli stricte. Este vorba de a iesi din tipare, de a da frau liber dorintei de a fotografia fara a fi un profesionist, de a avea incredere in tine, de a te bucura de viata in toate formele pe care le ia, uitand ca ai un aparat foto in mana, dar fotografiind orice, oricand, oricum avand acea sclipire in ochi.

Incearca senzatia data de o lomografie, lasa-te uimit de detaliile descoperite!
Si lasa-ne mai jos comentariile tale, caci suntem curiosi de rezultatele obtinute ;)

joi, 1 mai 2014

Din categoria: "Oameni cu care am colaborat cu mare drag si pentru care am scris cu si mai mare drag"


Cum dam suflet fotografiilor (http://nationalphotographic.ro/cum-dam-suflet-fotografiilor.html)

“Mi-am dorit mereu sa am un aparat foto bun si sa fac fotografii frumoase. Sentimentul e sigur cunoscut de cei care impartasesc aceasta dorinta. Imi doream sa fie simplu, dintr-o apasare de buton si-un moment prielnic sa surprind o frantura de viata in culori, precum si stari ale persoanelor care imi vorbesc. Sa fac poze care au viata, poze cu suflet cum imi place sa spun.

Imi amintesc cu cata curiozitate rasfoiam albumele de fotografii vechi ale familiei. Poze atent ordonate, dupa data sau tema, majoritatea alb-negru, din ele mereu zambindu-mi ba bunicii, ba mama cand era tanara si parca era decupata dintr-o revista fashion a acelei vremi, ba chiar eu mica fiind si mereu cu gura pana la urechi. “Pozele astea au suflet, spun o poveste, au ceva aparte”, imi spuneam.

Una dintre dorintele exprimate la inceputul acestui an a fost sa imi cumpar aparat foto si sa invat sa fac poze frumoase. Si asa am inceput cu seriozitate rasfoirea revistelor de specialitate pentru a face primul pas: alegerea aparatului foto bun pentru mine. Procesul a fost unul destul de anevoios, avand in vedere, pe de o parte, ca nu ma pricepeam tehnic, iar pe de alta parte ca aveam un buget restrans. Dorindu-mi, am perseverat. Mi-am intrebat prietenii cunoscatori, am facut dese drumuri la magazinul cu aparatura foto pentru a cere consultantilor parerea si am reusit sa aleg modelul. Pentru cumpararea lui la cel mai bun pret am inceput o alta cautare care a durat mai putin: de la prietena mea din America la magazinul despre care va vorbeam, alegand rapid varianta cu America. Imi amintesc si acum ca noua jucarie a ajuns la mine intr-o vineri dupa-amiaza si i-am dedicat tot weekendul. Dar degeaba l-am invartit pe toate partile, degeaba i-am citit cartea tehnica si degeaba i-am apasat toate butoanele. Nu ma pricepeam. Trebuia sa fac un curs, sa invat. Dar unde, cu cine?

Intamplator sau nu, dupa cateva zile de la achizitionare, am intalnit pe strada, iar intamplator sau nu, o veche cunostinta. Din vorba in vorba am ajuns sa-i povestesc despre pasiunea mea si despre dorinta de a invata sa fotografiez in cadrul unui curs. Doar ca nu stiam pe nimeni si nu vroiam sa ma duc oriunde. Si ce sa aud? Persoana respectiva tocmai terminase un curs foto pentru incepatori. “Iti recomand din tot sufletul cursurile organizate de National Photographic. Atmosfera deschisa, creativa, plina de caldura si profesionalism in sensul adevarat al cuvantului”, mi-a spus cunostinta mea.

In trei zile de atunci eram deja inscrisa la cursul “Photography Basics”, iar dupa inca o saptamana il incepeam efectiv. De la o saptamana la alta faceam poze din ce in ce mai frumoase. Invatam multe, stiam sa-mi butonez aparatul foto. Timp de 5 saptamani am invatat despre parametrii de baza in fotografie, despre setarile aparatului, modurile de masurare a luminii, modurile de focusare, tehnici de fotografiere si de compozitie si cate si mai cate. Eram asa bucuroasa si mandra de fotografiile mele. Imi umpleau sufletul.

Legendele nativilor americani spun ca fotografiile fura sufletul oamenilor. Poate ca doar il imprumuta. Nu stiu. Eu, invatand tehnici de fotografiere, reusesc acum sa dau suflet fotografiilor mele, sa le dau viata. Mi-am indeplinit dorinta: fac fotografii frumoase. Le multumesc din suflet atat profesionistilor, cat si oamenilor care formeaza National Photographic.”



miercuri, 19 februarie 2014

Flori in suflet si mereu pe scaunul din fata


Am plimbat buchetul de flori un weekend intreg. Si l-as mai fi plimbat, daca as mai fi avut drumuri de facut. Este un buchet frumos, frumos de tot format din 15 lalele rosii, care contrasteaza al naibii de bine cu verdele propriilor frunze, impachetat cu atentie, care poarta un mesaj pe sufletul meu, dar care aleg sa ramana intre mine si dragul meu expeditor.
Dar ce este cu acest minunat buchet de flori?
Vineri, saptamana trecuta, am plecat putin mai devreme de la birou. (Da, dupa o lunga perioada vin si plec de la birou J) Urma sa plecam din Bucuresti, sa ne tragem sufletul intr-un loc mai linistit. L-am sunat pe Dear, i-am zis ca ne putem vedea mai devreme si mi-am continuat mersul pe jos catre prima statie de Metrou. La scurt timp dupa ce am facut anuntul aud telefonul sunand. Display-ul imi arata un nume complet cu care nu puteam face si pace nici o legatura rapida in minte. Am raspuns. Anumite tonalitati ale vocii imi erau cunoscute, dar tot nu realizam cu cine vorbesc. Cu un ton ferm mi-a zis sa stau locului si sa astept sa vina. (Intre timp am realizat si cu cine ma conversam. )Ascultatoare cum ma surprind uneori ca sunt am ramas in acel loc pana a venit omul. Ajunge, opreste masina in dreptul meu, dar in timp ce incetinea am zarit prin geamuri buchete frumoase de flori: unul pe scaunul din fata, altele pe bancheta. In cele cateva secunde pana a oprit m-am gandit: „Frumos buchetul de pe scaun. Tare frumos!”
Opreste masina, deschid portiera si vad cum buchetul de pe scaun e ridicat si imi este inmanat. Era pentru mine! Cu mesaj cu tot! Am ramas cu el in mana, uitandu-ma la fiecare bucatica ce-l alcatuia, citind si recitind mesajul, remarcand finetea si simplitatea cu care oamenii speciali si dragi ai Florariei Broti  l-au  „construit”.  Am simtit ca nu imi ajunge tot zambetul pe care il am pentru a exprima ce-am trait in acel moment. Au urmat cca 40 de minute de mers razand pe strada si in metrou, de surprins multe priviri, mai ales feminine, unele parandu-mi admirative, altele nostalgice.
Simtind mai mult ca zbor in loc ca ating pamantul cu piciorul, m-am intalnit cu Dear si ne-am pregatit de plecare. „Ce facem cu florile?” a venit intrebarea. „Cum, ce facem? Florile vin cu noi!”, am raspuns. Zis si facut. Le-am pus intr-un recipient cu apa si le-am tinut in brate pana la destinatie. Tot in scaunul din fata. Acolo au stat la loc de cinste si m-am bucurat de ele de fiecare data cand apareau in aria mea vizuala. Tot pe scaunul din fata s-au intors frumoasele flori in Bucuresti.
Imi zambesc dimineata si seara. Si ma fac sa zambesc. Superb, Dear! Lu.