miercuri, 11 decembrie 2013

Un pas inainte dupa Saptamanile bloggerului sustenabil


Stati asa, asteptati-ma si pe mine, is mai codasa, dar nu ma las.

Cand ziceam ca Dumnezeu are umor cred ca nu eram nicidecum departe de adevar. Caci comic s-a dovedit a fi in a doua saptamana a bloggerului sustenabil. Si daca nu mi-a fosta suficienta provocarea lui Cristi/Chinezu, atunci am mai primit una, de la El.

Asadar, daca dupa prima saptamana  cand va spuneam ca am fost socata de cata mancare arunc (dar nu am fost singura), ca am fost mai atenta la consumul de apa si ca voi incerca sa fac ceva cu obisnuita cumparaturilor marunte, dar netrebuincioase, a urmat cea de a doua saptamana unde intervine hilarul divin.  Mi-am mutat cuibul din cel in care am inceput experimentul in altul, astfel ca la consumul de apa nu as mai putea spune ce mi s-a intamplat, daca s-a intamplat sau daca am incurcat-o si mai rau. Dar pot spune cate ceva despre comportament, caci am fost atenta la mine. Si asa am reusit ca in timp ce spal vasele sa mai opresc apa, trecand peste  vocea „piticului de pe creier” care tot zicea ca daca nu aud apa curgand, grasimea de pe vase nu se va spala bine. Si aici imi amintesc ce mi-a zis zilele trecute o prietena : „eu nu pot sa ma spal pe dinti daca nu aud apa curgand pe fundal... simt ca ma inec.  Asa si eu, insa am observat ca vasele se curata, chiar daca nu curge apa suvoaie, suvoaie. Iar apa pentru gatit am folosit-o exact pentru 2 persoane. Deci se poate. Aaa, si am reusit sa scot un nou timp la dus: 5 minute, in loc de 10. Cu toate astea nu cred ca am economisit mai mult de 5%, insa sunt multumita ca am reusit sa fac o schimbare de comportament.

Cat priveste mancarea, a existat o lista de cumparaturi pentru „dimineata si seara” de care m-am tinut. Masa de pranz a fost insa pe sistemul "comandam ceva si ne vine fix in bot" conform Decalogului celor care vor sa cheltuiasca mai putini bani pe mancare facut de Chinezu insusi. Insa la finalul saptamanii, am facut calculul si am ajuns la aceeasi bani pe care ii cheltuiam inainte pe mancare + obisnuinta cumparaturilor marunte si netrebuincioase.
Ca atare, in cazul meu, pana la schimbarea si imbunatatirea acestei situatii, zic ca este bine, caci macar am cheltuit pe ceva care chiar mi-a fost util. Si iar tine de comportament si de dorinta de a-l schimba...sau nu. Dar eu cred ca odata ce creierul meu a perceput ca exista si alta posibilitate, nu se va opri din „lucru” si-mi va tot da teme, gen „imi va sta pe creier”.
Na, chiar daca nu sunt tare mandra de mine si de cum m-am comportat in cadrul acestui experiment, sunt bucuroasa ca am fost parte si ca ceva in mine s-a miscat.

Oricum, pe deplin ma bucur ca Unilever si compania de cercetare 360Insights au avut gandul minunat de a face 9 saptamani experimentul social, iar cele 7 familii de romani, diferite demografic, au putut face schimbari in stilul de viata a familiei lor, reducand deseurile alimentare si consumul de apa.

Tin sa reamintesc sfaturile Unilever si 360Insights, poate va prind bine si voua:

Pentru reducerea cantității de resturi alimentare aruncate

1.       Faceți o planificare săptămânală a meselor familiei

a.       Decideți ce veți găti pentru a stabili exact ingredientele și cantitățile de care veți avea nevoie

b.      Estimați numărul de mese, eventual gustări, pe care le veți avea în săptămâna următoare

2.       Întocmiți o listă de cumpărături

a.       Cumpărați doar produsele de care aveți nevoie

b.      Monitorizați produsele care sunt pe terminate

3.       Congelați resturile alimentare – nu le aruncați, le puteți folosi ulterior, economisind astfel timp, bani și resurse

4.       Gătiți cu resturile de mancare rămase-există o multitudine de rețete care vă pot ajuta să fiți creativi in bucătărie și să nu aruncați mâncarea rămasă.

Pentru reducerea consumului de apă
       1.       Faceți dușuri scurte, durata optimă a unui duș este de 4 minute

2.       Învățați modul corect /eficient de a spăla vase și rufe (planificarea unei zile/săptămână pentru spălarea hainelor), dar și de a vă spăla pe dinți (spre exemplu, trebuie să opriți apa în timpul periajului)

Tin sa precizez, de la mine putere, ca lista ramane deschisa atata vreme cat gasiti si alte posibilitati prin care reduceti consumul, schimbati comportamentul fata de consum.

Nu am venit cu infografice, calcule procentuale, insa am venit cu experienta prin care am trecut si acest lucru inseamna mult mai mult...pentru mine.

Sustenabila sau mai putin, ma consider cu un pas mai Sus dupa aceasta provocare, deci Multumesc: divinului, lui Chinezu pentru provocare, mie pentru implicare, celor de la Unilever si 360Insights pentru idee si implementare. :)



marți, 3 decembrie 2013

Saptamana bloggerului sustenabil: Beau, mananc, arunc mult = cheltuiala + mediu incarcat vs Beau si mananc cumpatat, arunc mai putin = economisire+mediu protejat


Eh, fix acum o saptamana deschideam mail-ul de la Cristi/Chinezu, mail-uri pe care am ales sa le primesc zilnic, pentru mine raspunzand scalei de calitate. Deschizand acel mail mi-au atras atentia doua cuvinte: invitatie si sustenabil. Trezindu-mi atentia diminetii, am vrut sa aflu despre ce e vorba. Era vorba despre „Saptamana bloggerului sustenabil”, un experiment adresat bloggerilor, un experiment adresat, dupa parerea mea Omului-blogger care consuma apa asa cum stie el mai bine sa o faca, care cumpara manacare, mananca si apoi arunca din ea mai mult decat a putut sa manance, care poate nu s-a gandit niciodata mai profund daca tot ce consuma sau se gandeste ca vrea sa consume este intr-adevar ceea ce are nevoie. Si fac parte din aceasta categorie, nefiind mai cu mot decat altii. Ca atare am acceptat imediat invitatia si m-am pus pe treaba.

Pana sa va spun cum a decurs experimentul meu si cum mi-au iesit rezultatele, vreau sa precizez ca la baza experimentului nostru sta experimentul  social al Unilever  si  al companiei de cercetare 360Insights realizat timp de 9 saptamani in casele a 7 familii de romani, cu profile demografice diferite. In urma recomandarilor primite de la specialistii implicati in proiect, cei 7 participanti au făcut mici schimbari in stilul de viata al familiei pentru a reduce deseurile alimentare si consumul de apă. Printre recomandarile pe care le-au primit din partea Unilever, pentru un stil de viata mai sustenabil, s-au numarat: planificarea saptamanala a meselor, efectuarea cumparaturilor pe baza de lista, congelarea si refolosirea resturilor alimentare, marirea frecvenței duaurilor, in detrimentul bailor, oprirea apei in timpul spalarii pe dinti, planificarea eficienta a spalarii hainelor. Dupa 6 saptamani de implementare a recomandarilor, participantii au reusit sa economieasca pana la 8 metri cubi de apa si au redus aproape in totalitate cantitatea de mancare aruncata la gunoi.

Iar daca acesti oameni au reusit, inseamna ca nu este ceva de nerealizat, ca atare mi-am zis ca as putea si eu. Macar pot incerca. Si am demarat propriul experiment. Am plecat in acest demers de la nivelul la care mi l-am impus acum cativa ani: sa nu mai las apa sa curga cat timp ma spal pe dinti sau ma sapunesc la dus, sa imi fac liste cand merg la cumparaturi mari, am zis eu,  (pe cele mici le-am ignorat inexplicabil,  iar acasa ma trezesc ca pe langa sticla de apa mi-am luat si o lotiune demachianta si o oja), reciclare, dar cu siguranta mai am o sumedenie de lucruri de imbunatatit. Sigur, ca la nivel psihologic, creierul meu a perceput noul si mi-a trimis mesaje de atentionare, deci am fost si mai atenta la cum functionez.

Si am observat dupa cum urmeaza:

  1.        In primul rand am inceput cu trierea mancarii aflate in frigider si din nou am avut socul, ca desi merg cu liste dupa mine, arunc foarte multa mancare. Nu-s o gurmanda, si am avut o copilarie fericita.  Deci am aruncat mai mult de 60% din macarea cumparata cu o saptamana inainte. Apoi am plecat la piata pentru improspatarea frigiderului. Da, am fost f cumpatata, caci inca eram sub soc. Mananc cu o gura, nu cu mai multe, deci mi-am cumparat exact cat am realizat ca am nevoie atat pentru mancare gatita, cat si pentru mic-dejunuri. Asa am zis atunci, acum, la finalul saptamanii, n-a fost perfect. Caci in unele zile am fost nevoita sa mananc in oras, deci am cumparat prea putin sau nu am reusit sa ma organizez cum trebuie cu ce aveam.
  2.        Apa, dupa cum spuneam, ziceam pana acum ca o folosesc moderat. Nu mai sunt sigura. O sa vad in luna asta daca e vreo diferenta in inregistrarea apometrelor. Pana acum, pe luna, consumam singura 4 metri cubi. Am fost in aceasta saptamana mult mai atenta la apa pentru gatit, si mai ales la apa pentru spalat vasele, caci acolo imi place sa curga continuu, nu am reusit sa ma conving pana acum sa o opresc.
  3.        Obisnuinta cumparaturilor marunte inca a fost...o obisnuinta. Sa vad ce pot face in acest sens urmand recomandarile Unilever si agentiei 360Insights.
Nu m-am demotivat in aceasta saptamana, ci  mai degraba m-am motivat sa schimb si sa imbunatatesc ce e nevoie. Voi continua si saptamana asta, iar pe saptamana viitoare vom putea spune daca am putut, pot sau nu sa fiu sustenabila.

Va invit si pe voi, dragi bloggeri, sa experimentati. Ceva bun tot iese. Constientizarea e buna, lucreaza in creieras si mai devreme sau un pic mai tarziu vor aparea rezultate.

O saptamana sus-tenabila!