miercuri, 11 decembrie 2013

Un pas inainte dupa Saptamanile bloggerului sustenabil


Stati asa, asteptati-ma si pe mine, is mai codasa, dar nu ma las.

Cand ziceam ca Dumnezeu are umor cred ca nu eram nicidecum departe de adevar. Caci comic s-a dovedit a fi in a doua saptamana a bloggerului sustenabil. Si daca nu mi-a fosta suficienta provocarea lui Cristi/Chinezu, atunci am mai primit una, de la El.

Asadar, daca dupa prima saptamana  cand va spuneam ca am fost socata de cata mancare arunc (dar nu am fost singura), ca am fost mai atenta la consumul de apa si ca voi incerca sa fac ceva cu obisnuita cumparaturilor marunte, dar netrebuincioase, a urmat cea de a doua saptamana unde intervine hilarul divin.  Mi-am mutat cuibul din cel in care am inceput experimentul in altul, astfel ca la consumul de apa nu as mai putea spune ce mi s-a intamplat, daca s-a intamplat sau daca am incurcat-o si mai rau. Dar pot spune cate ceva despre comportament, caci am fost atenta la mine. Si asa am reusit ca in timp ce spal vasele sa mai opresc apa, trecand peste  vocea „piticului de pe creier” care tot zicea ca daca nu aud apa curgand, grasimea de pe vase nu se va spala bine. Si aici imi amintesc ce mi-a zis zilele trecute o prietena : „eu nu pot sa ma spal pe dinti daca nu aud apa curgand pe fundal... simt ca ma inec.  Asa si eu, insa am observat ca vasele se curata, chiar daca nu curge apa suvoaie, suvoaie. Iar apa pentru gatit am folosit-o exact pentru 2 persoane. Deci se poate. Aaa, si am reusit sa scot un nou timp la dus: 5 minute, in loc de 10. Cu toate astea nu cred ca am economisit mai mult de 5%, insa sunt multumita ca am reusit sa fac o schimbare de comportament.

Cat priveste mancarea, a existat o lista de cumparaturi pentru „dimineata si seara” de care m-am tinut. Masa de pranz a fost insa pe sistemul "comandam ceva si ne vine fix in bot" conform Decalogului celor care vor sa cheltuiasca mai putini bani pe mancare facut de Chinezu insusi. Insa la finalul saptamanii, am facut calculul si am ajuns la aceeasi bani pe care ii cheltuiam inainte pe mancare + obisnuinta cumparaturilor marunte si netrebuincioase.
Ca atare, in cazul meu, pana la schimbarea si imbunatatirea acestei situatii, zic ca este bine, caci macar am cheltuit pe ceva care chiar mi-a fost util. Si iar tine de comportament si de dorinta de a-l schimba...sau nu. Dar eu cred ca odata ce creierul meu a perceput ca exista si alta posibilitate, nu se va opri din „lucru” si-mi va tot da teme, gen „imi va sta pe creier”.
Na, chiar daca nu sunt tare mandra de mine si de cum m-am comportat in cadrul acestui experiment, sunt bucuroasa ca am fost parte si ca ceva in mine s-a miscat.

Oricum, pe deplin ma bucur ca Unilever si compania de cercetare 360Insights au avut gandul minunat de a face 9 saptamani experimentul social, iar cele 7 familii de romani, diferite demografic, au putut face schimbari in stilul de viata a familiei lor, reducand deseurile alimentare si consumul de apa.

Tin sa reamintesc sfaturile Unilever si 360Insights, poate va prind bine si voua:

Pentru reducerea cantității de resturi alimentare aruncate

1.       Faceți o planificare săptămânală a meselor familiei

a.       Decideți ce veți găti pentru a stabili exact ingredientele și cantitățile de care veți avea nevoie

b.      Estimați numărul de mese, eventual gustări, pe care le veți avea în săptămâna următoare

2.       Întocmiți o listă de cumpărături

a.       Cumpărați doar produsele de care aveți nevoie

b.      Monitorizați produsele care sunt pe terminate

3.       Congelați resturile alimentare – nu le aruncați, le puteți folosi ulterior, economisind astfel timp, bani și resurse

4.       Gătiți cu resturile de mancare rămase-există o multitudine de rețete care vă pot ajuta să fiți creativi in bucătărie și să nu aruncați mâncarea rămasă.

Pentru reducerea consumului de apă
       1.       Faceți dușuri scurte, durata optimă a unui duș este de 4 minute

2.       Învățați modul corect /eficient de a spăla vase și rufe (planificarea unei zile/săptămână pentru spălarea hainelor), dar și de a vă spăla pe dinți (spre exemplu, trebuie să opriți apa în timpul periajului)

Tin sa precizez, de la mine putere, ca lista ramane deschisa atata vreme cat gasiti si alte posibilitati prin care reduceti consumul, schimbati comportamentul fata de consum.

Nu am venit cu infografice, calcule procentuale, insa am venit cu experienta prin care am trecut si acest lucru inseamna mult mai mult...pentru mine.

Sustenabila sau mai putin, ma consider cu un pas mai Sus dupa aceasta provocare, deci Multumesc: divinului, lui Chinezu pentru provocare, mie pentru implicare, celor de la Unilever si 360Insights pentru idee si implementare. :)



Niciun comentariu: