Stati asa, asteptati-ma si pe mine, is mai
codasa, dar nu ma las.
Cand ziceam ca Dumnezeu are umor cred ca nu
eram nicidecum departe de adevar. Caci comic s-a dovedit a fi in a doua saptamana
a bloggerului sustenabil. Si daca nu mi-a fosta suficienta provocarea lui
Cristi/Chinezu, atunci am mai primit una, de la El.
Asadar, daca dupa prima saptamana cand va spuneam ca am fost socata de cata mancare
arunc (dar nu am fost singura), ca am fost mai atenta la consumul de apa si ca
voi incerca sa fac ceva cu obisnuita cumparaturilor marunte, dar
netrebuincioase, a urmat cea de a doua saptamana unde intervine hilarul divin. Mi-am mutat cuibul din cel in care am inceput
experimentul in altul, astfel ca la consumul de apa nu as mai putea spune ce mi
s-a intamplat, daca s-a intamplat sau daca am incurcat-o si mai rau. Dar pot spune
cate ceva despre comportament, caci am fost atenta la mine. Si asa am reusit ca
in timp ce spal vasele sa mai opresc apa, trecand peste vocea „piticului de pe creier” care tot zicea
ca daca nu aud apa curgand, grasimea de pe vase nu se va spala bine. Si aici
imi amintesc ce mi-a zis zilele trecute o prietena : „eu nu pot sa ma spal pe dinti daca nu aud apa curgand pe fundal...
simt ca ma inec.” Asa si eu, insa am observat ca vasele se
curata, chiar daca nu curge apa suvoaie, suvoaie. Iar apa pentru gatit am
folosit-o exact pentru 2 persoane. Deci se poate. Aaa, si am reusit sa scot un
nou timp la dus: 5 minute, in loc de 10. Cu toate astea nu cred ca am
economisit mai mult de 5%, insa sunt multumita ca am reusit sa fac o schimbare
de comportament.
Cat priveste mancarea, a existat o lista de
cumparaturi pentru „dimineata si seara” de care m-am tinut. Masa de pranz a
fost insa pe sistemul "comandam ceva si ne vine fix in bot" conform Decalogului
celor care vor sa cheltuiasca mai putini bani pe mancare facut de Chinezu
insusi. Insa la finalul saptamanii, am facut calculul si am ajuns la aceeasi
bani pe care ii cheltuiam inainte pe mancare + obisnuinta cumparaturilor
marunte si netrebuincioase.
Ca atare, in cazul meu, pana la schimbarea si imbunatatirea
acestei situatii, zic ca este bine, caci macar am cheltuit pe ceva care chiar
mi-a fost util. Si iar tine de comportament si de dorinta de a-l schimba...sau
nu. Dar eu cred ca odata ce creierul meu a perceput ca exista si alta
posibilitate, nu se va opri din „lucru” si-mi va tot da teme, gen „imi va sta
pe creier”.
Na, chiar daca nu sunt tare mandra de mine si
de cum m-am comportat in cadrul acestui experiment, sunt bucuroasa ca am fost
parte si ca ceva in mine s-a miscat.
Oricum, pe deplin ma bucur ca Unilever si compania de cercetare 360Insights au avut gandul minunat de a
face 9 saptamani experimentul social, iar cele 7 familii de romani, diferite
demografic, au putut face schimbari in stilul de viata a familiei lor, reducand
deseurile alimentare si consumul de apa.
Tin sa reamintesc sfaturile Unilever si
360Insights, poate va prind bine si voua:
Pentru reducerea
cantității de resturi alimentare aruncate
1.
Faceți o planificare
săptămânală a meselor familiei
a. Decideți ce veți găti
pentru a stabili exact ingredientele și cantitățile de care veți avea nevoie
b. Estimați numărul de mese,
eventual gustări, pe care le veți avea în săptămâna următoare
2.
Întocmiți o listă de
cumpărături
a. Cumpărați doar produsele
de care aveți nevoie
b. Monitorizați produsele
care sunt pe terminate
3. Congelați resturile alimentare – nu le aruncați, le
puteți folosi ulterior, economisind astfel timp, bani și resurse
4. Gătiți cu resturile de mancare rămase-există o multitudine de
rețete care vă pot ajuta să fiți creativi in bucătărie și să nu aruncați
mâncarea rămasă.
Pentru reducerea
consumului de apă
1. Faceți dușuri scurte, durata optimă a unui duș
este de 4 minute
2. Învățați modul corect /eficient de a spăla vase și rufe (planificarea unei
zile/săptămână pentru spălarea hainelor), dar și de a vă spăla pe dinți (spre
exemplu, trebuie să opriți apa în timpul periajului)
Tin sa precizez, de la mine putere, ca lista
ramane deschisa atata vreme cat gasiti si alte posibilitati prin care reduceti
consumul, schimbati comportamentul fata de consum.
Nu am venit cu infografice, calcule
procentuale, insa am venit cu experienta prin care am trecut si acest lucru
inseamna mult mai mult...pentru mine.
Sustenabila sau mai putin, ma consider cu un
pas mai Sus dupa aceasta provocare, deci Multumesc: divinului, lui Chinezu
pentru provocare, mie pentru implicare, celor de la Unilever si 360Insights
pentru idee si implementare. :)
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu