marți, 3 decembrie 2013

Saptamana bloggerului sustenabil: Beau, mananc, arunc mult = cheltuiala + mediu incarcat vs Beau si mananc cumpatat, arunc mai putin = economisire+mediu protejat


Eh, fix acum o saptamana deschideam mail-ul de la Cristi/Chinezu, mail-uri pe care am ales sa le primesc zilnic, pentru mine raspunzand scalei de calitate. Deschizand acel mail mi-au atras atentia doua cuvinte: invitatie si sustenabil. Trezindu-mi atentia diminetii, am vrut sa aflu despre ce e vorba. Era vorba despre „Saptamana bloggerului sustenabil”, un experiment adresat bloggerilor, un experiment adresat, dupa parerea mea Omului-blogger care consuma apa asa cum stie el mai bine sa o faca, care cumpara manacare, mananca si apoi arunca din ea mai mult decat a putut sa manance, care poate nu s-a gandit niciodata mai profund daca tot ce consuma sau se gandeste ca vrea sa consume este intr-adevar ceea ce are nevoie. Si fac parte din aceasta categorie, nefiind mai cu mot decat altii. Ca atare am acceptat imediat invitatia si m-am pus pe treaba.

Pana sa va spun cum a decurs experimentul meu si cum mi-au iesit rezultatele, vreau sa precizez ca la baza experimentului nostru sta experimentul  social al Unilever  si  al companiei de cercetare 360Insights realizat timp de 9 saptamani in casele a 7 familii de romani, cu profile demografice diferite. In urma recomandarilor primite de la specialistii implicati in proiect, cei 7 participanti au făcut mici schimbari in stilul de viata al familiei pentru a reduce deseurile alimentare si consumul de apă. Printre recomandarile pe care le-au primit din partea Unilever, pentru un stil de viata mai sustenabil, s-au numarat: planificarea saptamanala a meselor, efectuarea cumparaturilor pe baza de lista, congelarea si refolosirea resturilor alimentare, marirea frecvenței duaurilor, in detrimentul bailor, oprirea apei in timpul spalarii pe dinti, planificarea eficienta a spalarii hainelor. Dupa 6 saptamani de implementare a recomandarilor, participantii au reusit sa economieasca pana la 8 metri cubi de apa si au redus aproape in totalitate cantitatea de mancare aruncata la gunoi.

Iar daca acesti oameni au reusit, inseamna ca nu este ceva de nerealizat, ca atare mi-am zis ca as putea si eu. Macar pot incerca. Si am demarat propriul experiment. Am plecat in acest demers de la nivelul la care mi l-am impus acum cativa ani: sa nu mai las apa sa curga cat timp ma spal pe dinti sau ma sapunesc la dus, sa imi fac liste cand merg la cumparaturi mari, am zis eu,  (pe cele mici le-am ignorat inexplicabil,  iar acasa ma trezesc ca pe langa sticla de apa mi-am luat si o lotiune demachianta si o oja), reciclare, dar cu siguranta mai am o sumedenie de lucruri de imbunatatit. Sigur, ca la nivel psihologic, creierul meu a perceput noul si mi-a trimis mesaje de atentionare, deci am fost si mai atenta la cum functionez.

Si am observat dupa cum urmeaza:

  1.        In primul rand am inceput cu trierea mancarii aflate in frigider si din nou am avut socul, ca desi merg cu liste dupa mine, arunc foarte multa mancare. Nu-s o gurmanda, si am avut o copilarie fericita.  Deci am aruncat mai mult de 60% din macarea cumparata cu o saptamana inainte. Apoi am plecat la piata pentru improspatarea frigiderului. Da, am fost f cumpatata, caci inca eram sub soc. Mananc cu o gura, nu cu mai multe, deci mi-am cumparat exact cat am realizat ca am nevoie atat pentru mancare gatita, cat si pentru mic-dejunuri. Asa am zis atunci, acum, la finalul saptamanii, n-a fost perfect. Caci in unele zile am fost nevoita sa mananc in oras, deci am cumparat prea putin sau nu am reusit sa ma organizez cum trebuie cu ce aveam.
  2.        Apa, dupa cum spuneam, ziceam pana acum ca o folosesc moderat. Nu mai sunt sigura. O sa vad in luna asta daca e vreo diferenta in inregistrarea apometrelor. Pana acum, pe luna, consumam singura 4 metri cubi. Am fost in aceasta saptamana mult mai atenta la apa pentru gatit, si mai ales la apa pentru spalat vasele, caci acolo imi place sa curga continuu, nu am reusit sa ma conving pana acum sa o opresc.
  3.        Obisnuinta cumparaturilor marunte inca a fost...o obisnuinta. Sa vad ce pot face in acest sens urmand recomandarile Unilever si agentiei 360Insights.
Nu m-am demotivat in aceasta saptamana, ci  mai degraba m-am motivat sa schimb si sa imbunatatesc ce e nevoie. Voi continua si saptamana asta, iar pe saptamana viitoare vom putea spune daca am putut, pot sau nu sa fiu sustenabila.

Va invit si pe voi, dragi bloggeri, sa experimentati. Ceva bun tot iese. Constientizarea e buna, lucreaza in creieras si mai devreme sau un pic mai tarziu vor aparea rezultate.

O saptamana sus-tenabila!

Niciun comentariu: