Uneori mi-e foarte greu sa zambesc dimineata.
Ce poate fi mai naspa in primele ore ale zilei ca uitatura in oglinda si zarirea
unei mutre acre, care pare ca seamana cu a mea si chiar asa e si care mai are
putin si musca?
Nu ca n-as vrea sa zambesc, nu ca n-as vrea sa
ma trezesc razand, insa ceva din interior ma macina ca naiba. Mintea nu-si da
odihna, eu n-am putere sa-i dau si croseteaza non-stop scenarii peste scenarii, alcatuind
in fiecare zi un episod obositor al serialului meu de viata pentru toate privirile, auzurile .
Dar am zambit mult acum cativa ani, deci pot,
e undeva acolo, trebuie scos din nou la suprafata. Zambeam din orice, ma bucuram
din orice, radeam si chicoteam tot
timpul. Uneori incerc sa-mi tot gasesc
scuze si zic ca pe atunci nu aveam griji prea mari, nu trebuia sa imi asigur
traiul singura, nu trebuia sa am un serviciu, aproape ca nu trebuia nimic, daaar
faceam alegeri. Deci stiam atunci intuitiv de alegere, caci nu aveam atatea ore de dezvoltare personala la activ.
Acum am orele, dar nu-mi mai permit sa fac alegerile. Ce-nseamna asta? Parca cu
cat stiu mai multe, cu atat devin mai obtuza. Sau pentru mine si problemele
mele nu stiu sa-mi explic si apoi sa aplic tehnici, metode, cate si mai cate
invatate. Dar is master pentru ceilalti. De-a dreptul ironic sau arogant sau
mai greu de inteles pentru mine in aceste zile.
Nu-mi vine sa zambesc dimineata, caci de 1 an
de zile cand ma trezesc imi amintesc ca nu trebuie sa merg la birou, caci nu
mi-am gasit job intre timp. Asta macina mult din frumosul meu zambet. La fel de
bine nu-mi vine sa zambesc cand imi dau seama ca nu stiu incotro s-o iau, cand
ma uit in jur si-mi dau iar seama ca nu am o familie si ca nici nu stiu daca
voi fi vreodata in stare sa mi-o fac. Si cate altele.
Apoi incerc din rasputeri sa imi aduc in
primele randuri ale gandurilor lucrurile bune care mi se intampla acum in viata:
boyfriend-ul cel drag mie si diminetile cand ii vad fatza, mana puternica de
prieteni, faptul ca nu platesc chirie
datorita unora dintre prietenii de nadejde, tatal meu care e un suport real,
intamplarile asa-zis „intamplatoare” din fiecare zi, iesirile din weekend,
sport gratis la sala Magdei, ca-s in sfarsit soferita . Si uite asa, datorita
exercitiului asta, mai reusesc sa zambesc.
Patetic? Poate. Dar pentru mine e tare trist.
Dar imi propun sa zambesc mai mult zilele si anii urmatori. :)
Un comentariu:
M-a sensibilizat enorm...
Un "Zambet greu" e totusi un zambet... pentru inca o zi :)
Trimiteți un comentariu