Azi am apelat pentru prima data la curieratul pe bicla, curieratul de spita nobila, cum frumos le suna sloganul celor de la Tribul.
Am aflat de „mana de oameni pasionati de
biciclete” acum doua saptamani, de la nimeni altul decat cel caruia vroiam a-i trimite "mesajul". Mi-a placut ideea, mai ales ca venea dupa ce
vizionasem nu demult filmuletul despre mesagerii pe biciclete
din New York. I-am cautat pe net, i-am gasit, i-am like-uit acolo unde am putut-o
face, am discutat despre ei la o bere, le-am spus si altora despre acest frumos,
eco, social serviciu.
Ieri ma gandeam cum as putea sa-i fac o
surpriza celui drag sufletului meu, cum sa fac rost de un porumbel calator ori
ceva de genul. Imediat mi-am gasit raspunsul: mesagerii de la Tribul pot sa-mi „teleporteze”
mesajul. Astazi, dupa ce aseara am „impachetat
pachetul cat mai bine”, la ora lor de deschidere, i-am sunat. I-am dat fetei
care mi-a raspuns detaliile trebuincioase, i-am zis timid ca trebuie sa vina
curierul pana in Drumul Taberei, sa ia doar un pliculet, nu cine stie ce colet,
apoi sa se intoarca in centru, spre Pta Alba Iulia. Imi era teama sa nu aud un
oftat sau vreun „aaaa...”, dar nu, raspunsul a fost ca va veni un curier
obisnuit cu zona.Rasufland usurata, am inchis telefonul, am zambit multumita.
Apoi am primit un sms de confirmare cum ca va veni o curiera intr-o ora.
A fost o ora in care am tot invartit plicul
pe-o parte si pe alta, l-am tot mutat din bucatarie in hol si viceversa, iar
cand a sunat telefonul curierei i-am zbughit in intampinare. Ca nu mai aveam
rabdare sa o astept sa ajunga pana in fata usii.
Am intalnit-o in fata blocului. Casca la locul
ei, zambetul pe fata, iar bicicleta rosie o astepta cativa pasi mai incolo. Am
scris ce trebuia, am semnat, se uita pe plic pentru a vedea destinatarul si
adresa si-mi zice: „Da, stiu cladirea, stiu si persoana. Am ridicat ieri de la
el un plic”. Na, zic in gandul meu, mica-i lumea. I-am dat de inteles ca e o
surpriza si trebuie sa ajunga direct la persoana deja cunoscuta de amandoua J, a confirmat tacit, am mai intrebat-o cum ii place acest job si am
privit-o cum pleca cu mesajul meu. Se pare ca singura neplacere a acestui job e
caldura, atunci cand e.
Asadar, misiunea mea era indeplinita si eram atat de bucuroasa. Nu-mi
ramane decat sa-i felicit din suflet pe toti cei care formeaza Tribul pentru
idee si pentru ca o pun in practica.
Cum a reactionat destinatarul, asta ramane
poveste doar pentru mine J .
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu