joi, 15 mai 2014

Are un Volkswagen Beetle!! Este un presedinte "sarac", dar un om bogat/implinit/fericit :)


Preşedintele Uruguayului, Jose Mujica, a declarat că întreaga sa avere nu este nimic mai mult decât un Volkswagen Beetle din 1987.

Şi din ce imi dau seama, citind una, alta, nici nu işi doreşte mai mult. Il cam înteleg, iar cei care mă cunosc ştiu şi de unde vine întelegerea mea.

Adeseori i se spune “cel mai sărac” preşedinte din lume. Dar nu s-a gandit nimeni că poate este, că poate se simte CEL MAI BOGAT?

Intr-un interviu acordat jurnalistei Christiane Amanpour de la CNN, Mujica declara: "Nu sunt un preşedinte sărac. Săraci sunt oamenii care au nevoie de multe - Seneca a spus acest lucru. Eu sunt un preşedinte auster.”

Imi place de fostul membru al guerrillei marxiste: conduce un Volkswagen Beetle din 1987 (averea sa, după cum vă spuneam), îşi donează 97% din salariu, a refuzat să locuiască în palatul prezidenţial în schimbul propriei, o locuinţă modestă din Montevideo, unde vinde flori împreună cu soţia sa. Da, soţia lui are o "afacere", cu flori :)

Pare să fie condus de principiul: “trăieşte asemenea majorităţii, pentru că majoritatea poporului a fost cea care te-a votat”.

Frumos principiul, dar imi rezerv dreptul de a fi sceptică, căci traiul în opulenţă, nevoia de "multe", aduce cică fericirea multora de la noi, fie ei preşedinţi, CEO-işti, oameni cu afaceri prospere sau oameni cu prinţipii. In fine…

Revin la cel mai bogat om al Uruguayului.

El este preşedintele ţării care în decembrie 2003 a devenit prima ţară unde s-a legalizat producţia şi vânzarea canabisului. Bineînţeles, o decizie lăudată, dar şi criticată în lumea întreagă.

De asemenea, este preşedintele care şi-a câştigat "simpatia" gigantului american Philip Morris, cel din urmă dând Uruguayul în judecată din cauza legilor împotriva fumatului.

Aşa fac foştii fumători, luptă înzecit mai mult împotriva fumatului sau cel puţin a diminuării acestuia ;)

Cât despre cei 14 ani petrecuţi în închisoare, o perioadă chiar în regim solitar, preşedintele cel mai bogat spune: "Şi probabil nu există nimic mai rău decât singurătatea după moarte. Suntem fiinţe gregare. Avem nevoie de societate pentru a trăi. Nu ne salvăm niciodată de unii singuri, de fiecare dată ne salvăm împreună cu alţii. Sunt aspecte elementare ale vieţii. Dar sunt lucruri pe care prea des le uităm".


(surse:

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/southamerica/uruguay/7805405/Uruguay-presidents-entire-assets-a-VW-Beetle.html

http://www.mediafax.ro/externe/cel-mai-sarac-presedinte-din-lume-isi-doneaza-97-la-suta-din-salariu-si-locuieste-intr-o-casa-modesta-nu-am-nevoie-de-multe-pentru-a-trai-video-12625844)

Niciun comentariu: