Siii...ma lansez
inr-o noua provocare care imi va face placere, chiar daca exista posibilitatea
sa nu ajung pana in punctul final al „misiunii”, adica la mare si pe mare.
De fiecare data cand
am ocazia (tv sau lumea reala) ma zgaiesc cu atata bucurie in suflet la barcute
sau veliere sau yachturi sau oricum s-ar numi ambarcatiunile cu pricina si imi
spun, aproape de fiecare data: las’ ca o sa navighez eu odata si odata sau cel
putin ma va bate vantul si ma va saruta soarele pe punte. Cum am lansat aceasta
dorinta in Univers cu siguranta va fi indeplinita, chiar si cu acea intarziere
de2 ani cu care sunt obisnuita. E posibil sa fi trecut acesti 2 ani, caci un
vant il simt usor din fata. De sarutarile soarelui, nici nu mai vorbesc (vedem
rar soarele in ultima perioada, dar eu ii simt sarutul mereu, hihi).
Na, astea fiind spuse, fiti atenti ce-am aflat acum
cateva minute de pe www.blogalinitiative.ro.
Incepand sa citesc articolul
am avut senzatia ca am nimerit intr-o poveste cu barci, panze, ape, marinari si
cadeti.
Dar nu e o poveste,
este vorba despre Regata Marilor Veliere
din Marea Neagra, o competitie cu nave cu panze organizata pentru prima
data in Marea Neagra. Zeci de
veliere vor lua parte la acest concurs grozav, iar in fiecare port unde isi vor
arunca ancora va fi un festival pe cinste, important atat pentru marinari, cat
si pentru localnici, pentru ca accesul pe fiecare dintre nave este gratuit
pentru orice persoana.
Nave din clasele A, B, C si D, 14 in total,
reprezentand 8 tari, printre care si Romania cu velierele Adornate (cel mai mare velier civil romanesc) si Mircea, precum și Sedov din Rusia, cel mai mare
velier din lume, au plecat pe 30
aprilie din Portul Varna (Bulgaria), in acest moment fiind in Portul
Novorossiysk din Rusia, iar peste 12 zile, 7 ore si 45 minute vor incheia competitia in Portul Constanta
unde Romania va organiza festivitatile
prilejuite de finalul concursului.
O prezentare
intr-un video nu strica niciodata ochiului. Iat-o: https://www.youtube.com/watch?v=beCElW_x6Q4
Despre experienta
traita la bordul velierului Adornate, mai bine de o
zi si o noapte, la inceputul competitiei, au scris din si cu suflet colegii bloggeri,
Cristian
Florea si Vlad
Dulea. Ia sa vedeti cum le-a fost. Eu nu ma mai satur sa ma uit la
fotografii si sa incerc macar oleac’ sa simt ce-au simtit ei.
Pentru 3 zile si 3 nopti, in
perioada 24 – 27 mai 2014, sau 4 zile nu tocmai pline, 1203 marinari si cadeti
ai echipajelor celor 14 nave vor participa in Constanta la parada echipajelor,
iar peste 300.000 de vizitatori sunt asteptati la bordul celor mai mari 14 nave
cu vele din lume. Si va reamintesc: accesul la bord este gratuit pe oricare
dintre „barcute”.
„Scopul principal al organizatorilor evenimentului
este acela de a dezvolta si educa tinerii prin cursuri si activitati dedicate
navigatului. Dincolo de frumusetea navelor inscrise in competitie si de zilele
de sarbatoare din fiecare port in care acestea poposesc, Sail Training
International pune la dispozitie locuri pentru cadeti. Altfel spus, daca vrei
sa inveti despre viata de marinar, aceasta ar putea fi sansa ta. Poti urca la
bordul unuia dintre veliere si poti petrece cateva zile alaturi de marinarii de-acolo”,
se precizeaza pe site-ul evenimentului.
De ce am scris despre
asta? In primul rand pentru a imparti si cu voi informatia, iar in al doilea
rand pentru a spera ca prin scriitura mea pe blog voi fi aleasa de catre juriu drept
blogger oficial al SCF Black Sea Tall Ships Regatta 2014, cu acces
VIP, alaturi de ceilalti patru bloggeri oficiali, Cristian China-Birta (Chinezu),
Vlad Dulea,
Cristian
Florea şi Cezar Dumitru (Imperator). Atat! de sincer :)
Asadar, peste 100.000 vizitatori au fost in prima zi in Portul Novorossiysk. Hai sa vedem cati ne vom strange in Portul nostru din Constanta. Peste 12 zile,7 ore si.... Ne vedem acolo?!
PS: Azi dimineata, pe pagina oficiala de FB - https://www.facebook.com/TallShipsConstanta, prima parte a postarii era:
"Azi suntem mandri de doua lucruri:
1. E oficial! Nava romaneasca ADORNATE a incheiat pe locul 1 prima cursa impotriva navelor de tip B.
2. Velierul romanesc Mircea a primit de la primarul orasului Novorossiysk premiul pentru nava cu cea mai buna contributie la activitatile sportive din cadrul competitiei."
PS: Azi dimineata, pe pagina oficiala de FB - https://www.facebook.com/TallShipsConstanta, prima parte a postarii era:
"Azi suntem mandri de doua lucruri:
1. E oficial! Nava romaneasca ADORNATE a incheiat pe locul 1 prima cursa impotriva navelor de tip B.
2. Velierul romanesc Mircea a primit de la primarul orasului Novorossiysk premiul pentru nava cu cea mai buna contributie la activitatile sportive din cadrul competitiei."
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu