Sarbatoarea bujorului este organizata in fiecare primavara in localitatea Plenita din judetul Dolj.
“Pentru ca…de ce?” Pentru ca aici sunt 60 ha de padure cu bujori, specie ocrotita intr-o arie protejata, de interes national, inca din anul 2000.
Cineva, anume un domn silvicultor cu suflet mare si cu respect fata de natura (mai sunt inca astfel de oameni sau mai erau, caci dumnealui a iesit la pensie), pe numele dansului, Alchiu Caraghiaur, a fost cel care a contribuit la extinderea ariei protejate la 60 de hectare.
Pana aici, jos palaria!
Dar cum sarbatoresc, in sensul de cum cinstesc meltenii, pardon, locuitorii din Plenita si imprejurimi, aceasta minunata zona a Romaniei? Sau, mai direct spus si scris, cum o distrug an de an, mai ales in ultimii ani, mai rau decat ar face o cireada de animale?
Urmeaza infos din categoria: ce unii se caznesc sa construiasca in ani, altii (multi la numar si...cum i-a lasat Dzeu) calca in picioare in cateva ore.
Da, de cativa ani, oamenii intind mese printre flori, pregatesc gratarele si incing horele, desi sunt intr-o zona asa-zis protejata. Iar in weekendul trecut au fost peste 10.000 de oameni, care au mancat, baut, dansat pe langa si peste frumosii bujori, iar la plecarea spre casutelor lor au smuls o amintire din padure, vorba aceea: “are balta peste”. Si uite asa o specie rara de bujori este calcata in picioare sau smulsa degeaba din locul unde ii prieste cel mai bine.
Ce fac / au facut cei care trebuie sa ingrijeasca aceasta zona? Teoretic, au facut ce scrie la carte: au montat in saptamana inaintea evenimentului in Padurea Bujorului placute care ii avertizau pe trecatori sa nu rupa florile. Practic, nu au facut NIMIC.
Iar ceea ce a declarant edilul comunei, dl Mihai Calafeteanu, ma lasa cu un gust amar si fara prea multe cuvinte ortodoxe: "Oamenii care vin la aceasta sarbatoare vin si mai iau si cate un bujor. Dar au ramas destui bujori, ca sunt 60 de hectare. Sunt indicatoare ca nu au voie sa rupi florile, dar ce sa-i faci, asta e cetateanul roman... Oricum, prin ruperea bujorului semintele lui se raspandesc si bujorul se inmulteste." (sursa: www.gandul.info)
Cum ce sa-i faci cetateanului roman sau de orice nationalitate o fi, dle Primar???!!! Aplica-i amenda pentru distrugerea florei din aria protejata cuprinsa intre 6.000 si 12.000 lei, sa vezi apoi daca o sa mai fie asa un iubitor de bujori!!! Si astfel lasa natura sa-si faca treaba in ceea ce priveste inmultirea acestei specii, caci e mai desteapta fata de specia noastra umana. Nu rupe, nu smulge si nu calca in picioare!
Rusinica!
“Pentru ca…de ce?” Pentru ca aici sunt 60 ha de padure cu bujori, specie ocrotita intr-o arie protejata, de interes national, inca din anul 2000.
Cineva, anume un domn silvicultor cu suflet mare si cu respect fata de natura (mai sunt inca astfel de oameni sau mai erau, caci dumnealui a iesit la pensie), pe numele dansului, Alchiu Caraghiaur, a fost cel care a contribuit la extinderea ariei protejate la 60 de hectare.
Pana aici, jos palaria!
Dar cum sarbatoresc, in sensul de cum cinstesc meltenii, pardon, locuitorii din Plenita si imprejurimi, aceasta minunata zona a Romaniei? Sau, mai direct spus si scris, cum o distrug an de an, mai ales in ultimii ani, mai rau decat ar face o cireada de animale?
Urmeaza infos din categoria: ce unii se caznesc sa construiasca in ani, altii (multi la numar si...cum i-a lasat Dzeu) calca in picioare in cateva ore.
Da, de cativa ani, oamenii intind mese printre flori, pregatesc gratarele si incing horele, desi sunt intr-o zona asa-zis protejata. Iar in weekendul trecut au fost peste 10.000 de oameni, care au mancat, baut, dansat pe langa si peste frumosii bujori, iar la plecarea spre casutelor lor au smuls o amintire din padure, vorba aceea: “are balta peste”. Si uite asa o specie rara de bujori este calcata in picioare sau smulsa degeaba din locul unde ii prieste cel mai bine.
Ce fac / au facut cei care trebuie sa ingrijeasca aceasta zona? Teoretic, au facut ce scrie la carte: au montat in saptamana inaintea evenimentului in Padurea Bujorului placute care ii avertizau pe trecatori sa nu rupa florile. Practic, nu au facut NIMIC.
Iar ceea ce a declarant edilul comunei, dl Mihai Calafeteanu, ma lasa cu un gust amar si fara prea multe cuvinte ortodoxe: "Oamenii care vin la aceasta sarbatoare vin si mai iau si cate un bujor. Dar au ramas destui bujori, ca sunt 60 de hectare. Sunt indicatoare ca nu au voie sa rupi florile, dar ce sa-i faci, asta e cetateanul roman... Oricum, prin ruperea bujorului semintele lui se raspandesc si bujorul se inmulteste." (sursa: www.gandul.info)
Cum ce sa-i faci cetateanului roman sau de orice nationalitate o fi, dle Primar???!!! Aplica-i amenda pentru distrugerea florei din aria protejata cuprinsa intre 6.000 si 12.000 lei, sa vezi apoi daca o sa mai fie asa un iubitor de bujori!!! Si astfel lasa natura sa-si faca treaba in ceea ce priveste inmultirea acestei specii, caci e mai desteapta fata de specia noastra umana. Nu rupe, nu smulge si nu calca in picioare!
Rusinica!
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu