duminică, 1 februarie 2015

Oamenilor, ne-am pierdut bunatatea?



Oameni, fiinte umane sau animale sociale in viziunea lui Aristotel. Om sunt si eu, si iubitul meu, si mama si tatal meu, si cei care locuiescu si traiesc in Kongo, Bolivia, in Padurile Amazoniene sau "marea" America.

Ce ne face diferiti? Lasand deoparte culoarea pielii, ochilor si parului, sa fie oare vorba de mediul cultural din care provenim, experienta pe care am acumulat-o in timp, gradul emotional la care am ajuns, gradul educational sau social pe care le-am atins? Si daca ne "dezbracam" de toate acestea, cine suntem de fapt, din ce suntem formati? Cand ne uitam in oglinda, singuri, departe de spatiul social si professional, pe cine vedem?

Suntem intr-adevar bucurosi de statutul social atins, daca in sufletul nostru simtim mereu o neimplinire sau o invidie si o tot ascundem, pentru ca suntem bine educati si nu ne permitem sa o aratam lumii?

Suntem bogati si linistiti daca avem milioane de euro in conturi, case si masini pe toate gusturile, desi tot vrem sa acumulam pana sa gasim ceva-ul?

Suntem mai evoluati decat oamenii din Africa daca nutrim sentimente de invidie, ura, egoism, rautate?

Cred ca am lasat sa ni se atrofieze o caracteristica specific umana, cu origini metafizice: bunatatea.

Nimic nu poate inlocui si suplini nitica bunatate sufleteasca, nitica bunavointa, toleranta, intelegere. Un picut de bunavointa.

Stim ca de-am vorbi toate limbile pamantului si de-am fi toba de carte si de eruditie, si de am cunoaste intrebuintarea tuturor termenilor specifici tuturor stiintelor si tehnicilor, si daca am participa la toate congresele internationale si ne-am intalni cu mai-marii lumii, tot nu ne putem numi oameni culti daca suntem niste mitocani si niste haini.

Si chiar daca stim despre dualitate, despre bine si rau, despre alb si negru, despre viata si moarte, hai sa alegem sa fim buni! Si de aici o decurge si altfel multumirea ca suntem bogati, ca avem functii de conducere, ca avem sansa sa traim in tari unde e pace, Om fi altfel de Oameni!

"Ce preferi sa fii, intreg sau bun ?", a intrebat Jung.

Niciun comentariu: